726 690 400 wisla@sdb.krakow.pl

Wisła i okolice

MUZEA:
 • Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego, ul. P. Stellera 1, tel. 855 22 50 – ekspozycja stała „Kultura materialna górali śląskich”
 • Muzeum Narciarstwa, OWS „Zimowit”, ul. Wodna 3, 855 27 98
  „Izba leśna”, Przysłop pod Baranią Górą, Wisła Czarne
 • Ośrodek Edukacji Ekologicznej, Istebna, 855 60 14
 • Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej, Przysłop pod Baranią Górą
ZABYTKI:
 • Zameczek Myśliwski Habsburgów, ul. Lipowa 4 a, obecnie siedziba PTTK
 • Zameczek Prezydenta RP ul. Zameczek 1, obecnie dom wczasowy „Zameczek”
 • Drewniana kaplica przy Zameczku z 1909 roku, niedzielne msze odbywają się o godz. 11.30
 • Chata Kocyanów stara chata góralska z galerią prac twórców ludowych z Wisły, Nowa Osada Oś.Bajcary 6
 • Enklawa Starego Budownictwa Wiślańskiego, Centrum: siedziba Muzeum Beskidzkiego, Karczma „Strzecha”, budynek „U Niedźwiedzia”
 • Kościół Ewangelicko – Augsburski z 1838 roku, Centrum, ul. 1 Maja
 • Cmentarz ewangelicki „Na Groniczku” z 1838 roku
 • Kościół Katolicki z 1865 roku ze starym cmentarzem, ul. Lipowa – obok dworca PKS

Beskid Śląski i okolica Wisły

Wisła to miejscowość położona w Beskidzie Śląskim, na terenie „Śląska Cieszyńskiego”, w rozgałęzionej dolinie rzeki Wisły. Rdzennymi mieszkańcami są górale śląscy. Teren miasta obejmuje obszar źródliskowy rzeki Wisły.

Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. Na tych, którzy zagoszczą w Wiśle, czekają górskie szlaki turystyczne, basen kąpielowy, korty tenisowe i staw kajakowy. Warto wybrać się na wycieczkę ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą, zobaczyć niespotykanej urody wodospady Białej Wisełki – Kaskady Rodła i pooddychać nieskażonym powietrzem. Ale to nie jedyne atrakcje.

W trakcie wycieczek można napotkać ślady historii począwszy od Myśliwskiego Zameczku Habsburgów z XIX w., enklawy starego budownictwa wiślańskiego w centrum miasta, po Zameczek Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1930 roku. Nie brak jest również ludowych akcentów z przeszłości, które oglądać można w Muzeum Beskidzkim i Chacie Kocyanów. Zimowe piękno Beskidów zauroczyło wielu miłośników sportów zimowych.

Na terenie Wisły działa 18 wyciągów narciarskich typu orczykowego i talerzykowego. Stoki są przystosowane do organizowania narciarskich i snowboardowych mistrzostw, zimowych konkurencji i zawodów dla sportowców początkujących i zaawansowanych. Niektóre stoki są sztucznie naśnieżane i oświetlane.

Dla zawodowców nie lada gratką są skocznie narciarskie (Malinka, Centrum) i doskonale przygotowane narciarskie trasy biegowe (Kubalonka). Ogromną atrakcją są również zimowe kuligi w zaprzęgach konnych przy świetle pochodni połączone z pieczeniem barana.

Skontaktuj się z nami jeśli masz jakieś pytania

Ośrodek Salezjański

Ośrodek Salezjański położony jest przy głównej drodze z Wisły na Kubalonkę. Ośrodek posiada 50 miejsc noclegowych.

Zielona Szkoła

Ośrodek Salezjański w Wiśle oferuje możliwość zorganizowania Zielonej Szkoły z bardzo ciekawym programem poznawczym i turystycznym.

Salezjanie i Ks. Bosko

Salezjanie zostali założeni w połowie XIX wieku przez ks. Jana Bosko, włoskiego księdza, który mieszkał i działał w Turynie.